Coppélia

21. 1. 2019 | Balet

Děj:

1. dějství

Doktor Coppélius, tajemný učenec se ukazuje s krásnou dívkou Coppélií na balkóně svého domu a krásná Coppélie je obdivována mladými muži ve městě. Dívka pouze sedí na balkóně a čte knihu. Nemluví nepohybuje se a přesto jí jsou všichni muži očarováni. Vyjímkou není ani mladík Franz, který přesto, že miluje Svanildu a je jí také milován, obdivuje krasavici sedící v okně Coppéliova domu. Svanilda pro to však nemá pochopení a spolu se svými přítelkyněmi to patřičně dá Franzovi najevo.

Mládež se baví na náměstí tancem. Starosta města se ptá Svanildy a Franze, kdy budou mít svatbu, ale Svanilda se odpovědi vyhne, jelikož se zlobí na Franze, že tak obdivuje Coppélii. Franz uraženě odchází. Coppélius odchází z domu a netuší, že se Svanildě podařilo zmocnit se klíče od jeho domu. Dívky se rozhodly podívat dovnitř. V témže okamžiku ovšem přichází i Franz a chce se Coppélii dvořit. Přistaví k balkónu žebřík a začíná šplhat nahoru.

2. dějství

Dívky se strachem prozkoumávají Coppéliův dům, který je napůl dílnou. Objevují v něm loutky, které se hýbají a tančí jako živé. Objeví u tajemnou Coppélii, která je také pouhou loutkou.

Dívky se smějí a nechápou, jak to, že to dříve nikdo nepoznal. Svanilda si vypůjčí šaty Coppélie a předvádí se v nich. V nejlepším je překvapí Coppélius, který přivádí i Franze. Dívky se rozprchnou, Svanilda zůstává uvnitř přestrojená za loutku Coppélii. Coppélius se snaží své milované loutce vdechnout život, ale stále se mu to nedaří. Chce tedy Franze opít a jeho lidskou duši dát Coppélii. K jeho úžasu se mu to „podaří“ a Coppélia opravdu ožije. Je štěstím bez sebe, ale nakonec zjistí, že Coppélia je převlečená Svanilda a Coppélia zůstala jen neživou loutkou. Svanilda se Coppéliovi vysměje a spolu s Franzem utíkají z jeho domu.

3. dějství

Na náměstí městečka dál plyne život. Jen Coppélia již nesedí u okna. Svanilda a Franz se usmířili a starosta připravuje jejich svatbu. Loutky doktora Coppélia jsou slavnostně umístěny na městský orloj, aby dělaly radost všem. Slavnost vrcholí svatebním tancem Svanildy a Franze, k nimž se nakonec přidají i ostatní obyvatelé městečka.