Louskáček

10. 1. 2019 | Balet

Louskáček je jeden z nejznámějších baletů. Pohádkový příběh však není jenom pro děti. V baletu uvidíte i skvělé taneční výkony a díky krásnému ději a úžasné hudbě od Čajkosvkého si toto představení užijete určitě i vy.

Děj:

I. jednání

V jednom malém městečku se, v rodině kde žije malá Klárka a její bratr Fritz, scházejí další rodiny s dětmi, aby společně oslavili vánoce. Rodiče rozdávají dětem dárky, které leží pod velikým vánočním stromečkem. Všude je krásná atmosféra. Holčičky si hrají s novými panenkami, chlapci s vojáčky. Rodiče si povídají a tančí. Přichází strýc Klárky a Fritze, v převleku za kouzelníka. Baví děti tím, že oživuje jejich hračky a ty jim tančí. Děti jsou naprosto okouzlené, a když kouzelník vytahuje hračku Louskáčka, všechny děti ho chtějí. Kouzelník dává Louskáčka Klárce, která si hračku okamžitě zamiluje. Chlapci, kteří jsou rozdivočelí, pobíhají po pokoji a Fritz se začne prát s Klárkou o Louskáčka. Přetahují se o hračku, až mu Fritz utrhne hlavu. Klárka smutně drží dvě rozbité části. Její strýc však umí opravit vše a tak přichází na pomoc a Louskáčka opraví.

Odbíjí desátá hodina a rodiče se začínají loučit a všichni pomalu odchází. Klárka s bratrem odcházejí spát a Louskáček zůstává sám pod vánočním stromečkem. Klárka však nemůže usnout a tak se vydá zpět za Louskáčkem a s ním usíná přímo u stromečku. Když odbije půlnoc, přicházejí do pokoje myši a začnou na Klárku a Louskáčka utočit. Klárka je odhání a najednou se objeví strýček. Stromeček v pokoji náhle vyrůstá do obrovských rozměrů a Louskáček ožívá. Hračce a Klárce přicházejí na pomoc vojáčci. Přichází myší král, který začíná bojovat s Louskáčkem. Vystrašená Klárka se bojí o hračku a hází na myšáka svou botičku a tak pomáhá Louskáčkovi myšího krále porazit. Myši odnášejí svého krále pryč. Znovu se objevuje strýček a promění hračku na krásného prince. Klárka najednou vyrůstá a je z ní dospělá dívka.

Princ s Klárkou jdou zasněženou krajinou a tančí s vločkami. Nasedají na kouzelné sáně a odjíždějí.

II. jednání

Klárka s Louskáčkem přicházejí do krásného království. Všichni je chtějí uvítat. Louskáček představuje Klárku a vypráví, jak ho zachránila před zlým myším králem. Na jejich počest je uspořádána slavnost, kde se tančí tance z různých zemí. Jako první se tančí španělský tanec, pak arabský, čínský, ruský a nakonec francouzský. Přichází i pasáček s ovečkami a pak se tančí tanec květin. Nakonec zatančí velké pas de deux Klárka s Louskáčkem. Slavnost je u konce a Klárka se se všemi loučí.

Klárka se probouzí z krásného snění s Loskáčkem v náručí a vzpomíná na krásný vánoční sen.

Každé divadlo má libreto trošku pozměněné. Např. že se Klárka nepromění v dospělou, a závěrečné pas de deux pak tančí Cukrová víla se svým Kavalírem. Další verzí je že Klárka je chudá dívka a kouzelník ji nachází na ulici před domem, kde se koná vánoční oslava. Promění její oblečení za krásné šaty a vezme ji dovnitř. Některá divadla zase vynechávají různé tance.

Různých verzí je mnoho, ale hudba a úžasné taneční výkony jsou na každém představení a v každém divadle 🙂